Ostropestřec mariánský - vzácná bylinka pomáhá nejen lidem. Ostropestřec mariánský pro zvířata

Ostropestřec mariánský – vzácná bylina pomáhá nejen lidem

To, že Ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum) a jeho účinná látka, komplex flavolignanů – silymarin, vysoce účinně a přírodní cestou regeneruje jaterní buňky, je silný antioxidant, pomáhá při onemocnění jater, otravách, má blahodárné účinky na žlučník a trávicí systém u lidí již po několik tisíc let je známý fakt.

Často se však zapomíná, že Ostropestřec pomáhá i našim čtyřnohým přátelům.

Mezi často kladené otázky směřující k účinkům a užívání Ostropestřce mariánského se setkáváme i s otázkou ohledně užívání Ostropestřce zvířátky, nejčastěji u pejsků a koček. To nás vedlo k napsání tohoto článku.

Jak pomáhá ostropestřec zvířatům?

Nemusí se jednat pouze o časté případy, kdy pes, nebo kočka požijí nějakou otravu. Játra, ledviny a trávicí soustavu našim domácím mazlíčkům poškozují i jiné situace a faktory. A není jich bohužel málo.

Kdy tedy Ostropestřec zvířátku nasadit a jaké jsou jeho benefity

  • dlouhodobé užívání léků (antibiotika, kortikoidy apod.)
  • intoxikace jedy různého druhu (* 1)
  • zánětlivá a jiná onemocnění jater
  • špatné jaterní testy
  • poruchy trávení
  • zhoršená kvalita pokožky
  • ostropestřec pomáhá snižovat i negativní vlivy očkování
  • účinně detoxikuje organismus a posiluje imunitní systém
  • je cenným zdrojem mastných kyselin
  • chrání, podporuje a regeneruje játra
  • podporuje tvorbu epitelu a zdravý růst srsti
  • pomáhá při redukční dietě
  • je vhodný pro účely prevence a dlouhodobé aktivní detoxikace organismu zvířete

Zaznamenali jsme případy, kdy majitel úspěšně nasadil Ostropestřec mariánský i v případě podezření, že zdravotní potíže jeho zvířátka mohou být způsobeny otravou.

Silymarin jako účinná látka Ostropestřce mariánského je také vynikající prostředek pro omezení zánětu jater i jako doplňková terapie. Podávání Ostropestřce by tedy mělo být rutinní záležitostí při terapii antibiotiky (* 2), antimykotiky a dalšími léky, které zatěžují játra.

Může užívat ostropestřec i můj pes / kočka?

Jak jsme již uvedli, Ostropestřec mariánský pomáhá již staletí nejen lidem, ale i zvířatům. Je však třeba mít na paměti, že tak jako u lidí, i u zvířat se musí dodržovat určité zásady při užívání.

Dávkování Ostropestřce psovi / kočce

Dávkování záleži od vzrůstu psa / kočky, na začátku kúry doporučujeme užít nejprve 1 čajovou lžičku pro pejska / půl lžičky (zatím ne kopcem) při dospělé kočce. Přesto, že většina veterinárních léčiv se psům a kočkám podává orálně spolu s potravou (např. se sýrem, párkem, šunkou a j.), Ostropestřec se doporučuje podávat zvířeti nalačno. Dosáhneme tak stav, kdy účinná látka silymarin nebude v žaludku zředěná potravou a může se tak co nejúčinněji vstřebat.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme dát 1 zarovnanou čajovou lžičku (půl lžičky pro kočku) do cca 1-2dcl vlažné vody, zamíchat, a následně pomocí stříkačky (samozřejmě bez jehly) zvířátku vstříknout do tlamičky. Krmivo podáváme minimálně půl až ¾ hodiny po užití ostropestřce.

Když se po 3-4 dnech takového úvodního dávkování neobjeví žádné negativní reakce (např. projevy na kůži a pod.), přejdeme k plné dávce – 2 x 1 čajová lžička (mírně kopcem) denně. Dávka závisí na vzrůstu zvířátka, menší kočce podáváme samozřejmě dávku nižší než velkému plemeni psa. V případě nejasností nás kontaktujte.

Důležité je zdůraznit, že Ostropestřec mariánský účinkuje i v případě zvířat nejefektivněji jako drcený plod. Více o tom v jaké formě Ostropestřec mariánský užívat se můžete dozvědět v našem článku věnovaném právě tomuto tématu.

Upozornění

Stejně jako u lidí se v ojedinělých případech může, ale nemusí, projevit alergická reakce. Je proto třeba během příštích hodin a dní po požití Ostropestřce odsledovat stav zvířátka.

Rovněž doporučujeme v průběhu Ostropestřcové kúry nepodávat zvířeti těžko stravitelné krmivo.

V případě, že je pejsek léčen na srdce, nebo vysoký tlak, je třeba postupovat opatrně. Ostropestřec mariánský podáváme nejdříve v malých dávkách a sledujeme jak na to jeho organismus reaguje. Ve většině případů však dosud nenastaly žádné komplikace. V obzvláště komplikovaných případech je vhodné poradit se s veterinářem.

Průběh Ostropestřcové kúry u zvířat

Průběh kúry ostropestřcem je velmi podobný jako u lidí, všechny informace o kúře naleznete v našem článku, který popisuje průběh ostropestřcové kúry.

Nejčastěji mezi prvním a druhým týdnem kúry se může vyskytnout situace kdy psík bude častěji provádět velkou potřebu, nebo naopak jej trošku potrápí zácpa. Je to však běžný projev počátečního období kúry, kdy probíhá detoxikace organismu.

Pokud máte i vy nějaké zkušenosti, případně otázky související s ostropestřcovou kúrou u vašeho čtyřnohého miláčka, neváhejte a podělte se o ni s námi v diskusi pod článkem, nebo nás kontaktujte.

Ostropestřec mariánský tlučený plod pro vašeho miláčka je možné objednat v našem eshopu.

*1 – v případě otravy, nebo podezření na otravu je třeba neprodleně vyhledat veterináře. Ostropestřec mariánský nastupuje již v rámci léčby, není to výlučně první pomoc při otravách

*2 – ostropestřcovou kúru nasadit ideálně cca týden po dobrání antibiotik, aby účinné látky ostropestřce nebyly znehodnoceny antibiotiky

Nepodceňujte léčivou sílu přírody! Přesvědčte se o blahodárných účincích ostropestřce mariánského i vy.

Ušetřete se sáčky ZDARMA, množstevními slevami, dopravou ZDARMA a akčními až 270g XXL sáčky jen do konce listopadu!

6 komentářů: “Ostropestřec mariánský – vzácná bylina pomáhá nejen lidem”

  1. dobrý den prosím o radu jak podávat pejskovi, čivava a pražský krysařík, ve stříkačce s vodou nechtějí, můžu přimíchat do konzervy? případně do jogurtu bez tuku? jaké množství? sama užívám tak se s pejsky moc ráda podělím, děkuji

    1. Dobrý den paní Iveto, náš Ostropestřec mariánský je také vhodný pro zvířata:
      https://www.vasbylinkar.cz/ostropestrec-mariansky-vzacna-bylina-pomaha-nejen-lidem/

      Najdete zde i užívání a dávkování. Doporučili bychom přimíchat 0.5 ČL do misky s jídlem. Bylinky můžete také přimíchat do konzervy nebo jogurtu.

      Průběh kúry podobný jako u lidí, popisujeme jej zde: https://www.vasbylinkar.cz/prubeh-ostropestrecove-kury/

      Kvalitní a zákazníky ověřený Ostropestřec můžete koupit v našem eshopu: https://www.vasbylinkar.cz/obchod – zde můžete objednat.

      Přeji Vám příjemný den, Zuzana, VasBylinkar.cz

  2. Ostropestřec pomáhá i králíkům třeba v případě, když vám v nestřeženém okamžiku ohryžou jedovatou pokojovou květinu. Těm stačí dávat semena do misky.

  3. tento článek se mi líbil, já váš ostropestřec už jím, ještě mám jedno balení a rozdělím se s mým boxerem. Jestli to bude snášet půjdu koupit další dávky–mě velmi pomáhá.

  4. Dobrý den, děkuji za hodnotný článek. Náš pes bere dlouhodobě kortikoidy, vyzkouším to.
    Prosím vás, co mám chápat jako těžce stravitelnou potravu? Děkuji

    1. Dobrý den Mirka,
      dovolte nám odpovědět na vaši otázku:
      Někdo krmí výhradně granulemi, někdo kombinuje granule s konzervou, někdo krmí tzv. Barf – výhradně masitá strava, víceméně v syrovém stavu a ještě i dnes najdeme pejsky, kteří jsou krmení tím, co doma zůstane (což často není vhodné). Prosím mějte na paměti, že pokud pejsek má již nějaké zdravotní problémy, tak solené, nebo kořeněné pokrmy jsou velmi nevhodné (resp. jsou nevhodné také v případě, že pejsek zdravotní probémy nemá). Důvod je jednoduchý – některá plemena (např. Bulteriér) jsou velmi háklivé na sůl a pak nastanou dříve či později problémy s ledvinami. Mezi další hůře stravitelné „krmivo“ patří drůbeží kosti. Toto je téma, která se dělí na dvě skupiny: 1.zastánce – vždyť to pejsek má rád, proč ne .. nebo vždyť na vesnicích to také jedli a nikdy se jim nic nestalo … a pak je tu 2. skupina, která již zažila nepříjemné zkušenosti s kostmi zaseknutých ve střevech pejska, nebo zapíchnuté v ústní dutině a pod .. Nejhorší jsou tepelně upravené drůbeží kosti (čili kuřecí, kachní, krůtí, husí, …), ale syrové také nejsou o nic lépe. Pokud kosti, tak nejdříve telecí – kloubové části. Je to na zvážení každého majitele jeho milovaného čtvernožce. Přeji pekny den, Zuzana, VasBylinkar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *