Není žádné tajemství, že se Češi ve spotřebě alkoholu ve srovnání s jinými zeměmi dlouhodobě pohybují na prvních místech pomyslného žebříčku. Ostatně na každého z nás připadá téměř 12 litrů čistého alkoholu ročně. A to rozhodně není údaj, ze kterého by byli lékaři nadšení. Nadměrné popíjení totiž našemu tělu nesvědčí, trpí jím především játra.
Ačkoli u spousty lidí stále panuje přesvědčení, že játra jsou ohrožena především u jedinců, kteří propadnou alkoholismu, ve skutečnosti se alkohol na tomto životně důležitém orgánu podepisuje i u těch, kteří nejsou na alkoholu závislí, ale kteří si rádi nějakou tu sklenku pravidelně dopřávají. Jak játrům pomoci vyrovnat se s následky konzumace alkoholu? Zkuste vsadit na sílu přírody.
Životně důležitý orgán
Proč jsou vlastně naše játra tak důležitá a proč bez nich nemůžeme přežít? Podílejí se na celé řadě procesů v organismu – pomáhají při trávení potravy, vstřebávání důležitých živin, mají na starost detoxikaci našeho těla, regulují tukové zásoby, ale také se například podílejí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi. Zkrátka a dobře představují nepostradatelný díl v pomyslné skládačce fungování našeho těla, která by se bez něho zcela rozpadla.
Játra jsou velmi unikátním orgánem také v tom, že se dokáží velmi účinně regenerovat, tedy nahradit vlastní poškozené buňky za zdravé. Ovšem tato jejich vlastnost není nekonečná. Pokud játra zatěžujete dlouhodobým nezdravým životním stylem, schopnost obnovy pomalu a jistě ztrácejí, což může velmi často vyústit v nebezpečné onemocnění.
Ačkoli nám játra dávají zpočátku najevo, že je s nimi něco v nepořádku, symptomy mohou být poměrně těžko rozeznatelné. A navíc si je málokdo spojí právě s tímto orgánem. K příznakům prvních problémů s játry totiž patří například únava, nechutenství, problematická pleť, výkyvy nálad, otoky nohou, často také problémy s hmotností.
Alkohol jako hlavní nepřítel
Jak už jsme naznačili, na kondici našich jater se nejvíce podepisuje nezdravý životní styl – konzumace těžkých a tučných jídel nebo potravin s chemickými konzervanty či barvivy, nedostatek pohybu, kouření, dlouhodobé či nadměrné užívání léčiv (včetně některých léků na bolest nebo hormonální antikoncepce), a především náklonnost k alkoholu. Alkohol játrům škodí. Ostatně právě alkohol je jednou z nejčastějších příčin jaterních chorob, včetně těch nejzávažnějších.
Jaterní buňky v důsledku pravidelné konzumace alkoholu pomalu a jistě odumírají, a pokud nedojde ke změně životního stylu a potřebné léčbě, může naše láska k „něčemu ostřejšímu“ vyústit v cirhózu jater.
Ostropestřec – očista s pomocí přírody
Také by vaše játra potřebovala pořádnou vzpruhu? Jeden z nejlepších prostředků pro očistu tohoto orgánu nabízí sama příroda. Je jím bodlák ostropestřec mariánský, který se vyplatí užívat po dobu 12týdenní očistné kúry (spolu s odlehčeným jídelníčkem) a měl by být nedílnou součástí domácí bylinné lékárničky.
Čím je ostropestřec tak unikátní? Obsahuje komplex velmi silných antioxidantů označovaných souhrnným názvem silymarin a další cenné látky, jež podporují detoxikaci a regeneraci jater a posílení celkové imunity. Stačí jen vědět, jak jej správně užívat, aby byl co nejúčinnější a vaše játra využila jeho síly na maximum.
Ačkoli na trhu najdete ostropestřec v nejrůznějších formách, nejúčinnější je jeho drcený plod. Důležité je rovněž vybírat jen produkty, které zajišťují nejvyšší kvalitu zpracování ostropestrce a také jeho balení. Je totiž důležité, aby se k drceným plodům nedostal vzduch, který by způsobil jejich oxidaci a tím i snížení účinků. Ideální je proto šikovné balení v sáčcích se „zipem“, které vždy jednoduše a vzduchotěsně uzavřete.
Ostropestřec mariánský je jedním z nejsilnějších spojenců pro játra ve formě, které nám příroda nabízí. Využijte jeho skvělých účinků a prospějte nejen svým játrům, ale v konečném důsledku také svému celkovému zdraví, kráse a duševní pohodě!