I při výběru ostropestřce platí to, co i u jiných artiklech – na trhu se nacházejí výrobky různé kvality a tedy i různé ceny. Produkty nižší jakosti, s minimálním obsahem silymarinu a tedy i nízkou účinností jsou levnější a produkty kvalitní, s vysokým obsahem účinné látky silymarin jsou dražší, ale účinné.
Je to podobné jako když kupujete zelený čaj – můžete ho koupit v supermarketu v klasických sáčcích (nízká jakost = nízká cena), nebo jej můžete koupit v čajovně, kde však dostanete kvalitní produkt, celé lístky za jinou, vyšší cenu. Máte však záruku, že tam není pomleté nic jiného.
Často se setkáváme s tím, že lidé berou Ostropestřec jako jeden artikl – mají mylný názor, že na trhu je jen “jeden Ostropestřec” z jednoho zdroje a ten se prodává v různém rozpětí cen. Přitom vůbec neberou v úvahu výše uvedené argumenty (původ, jakost, obsah účiinej látky, kvalita zpracování – drcení …).
Je také třeba dát pozor, abyste nekoupili čaj, nebo ostropestřec v jiné formě (olej, tinktura, granulát, tablety …), na toto téma jsme pro vás připravili článek, kde se dozvíte, proč je nejúčinnější ostropestřec jako drcený: https://www.vasbylinkar.cz/caj-olej-tluceny-plod-jaky-ostropestrec-uzivat/. Čaj se často nevyrábí z plodu ostropestřce, ale z jiných částí bylinky (stonek, kořenů…), které neobsahují účinnou látku silymarin.
Často se pak stává, že se nám ozývají lidé s tím, že jim “ostropestřec nepomohl” s jejich zdravotním problémem. Vždy se však dopracujeme k vysvětlení, proč tomu tak bylo: užívali ostropestřec v nesprávné formě (ne drcený plod, resp. ne kvalitní ostropestřec s vysokým obsahem silymarinu) a nesprávným způsobem (tedy ne tak jako doporučujeme ZDE).
Veškeré informace o tom jak ostropestřec správně užívat najdete na našich stránkách: vše o užívání, průběh ostropestřcové kúry. Musí se však jednat o účinný tlučený plod ostropestřce mariánského, jaký nabízíme v našem obchodě.
Jak si můžete všimnout v našem eshopu: https://www.vasbylinkar.cz/obchod, s množstevními slevami, poštovným zdarma od 3ks, akci 5 + 1 zdarma a bonusu pro věrného zákazníka, vychází kvalitni Ostropestřec u nas velmi výhodně.
Ostropestřec se doporučuje užívat i jako prevence – i když je člověk zdravý, respektive pokud nemá žádné pozorovatelné potíže (poškození jater však často odhalí až jaterní testy, i když si člověk myslel, že nemá žádné potíže). Ostropestřec je totiž silný antioxidant. Náš organismus je zatěžován ze všech stran a častokrát se tomu nelze vyhnout. Do našeho těla se dostávají různé škodlivé látky obsažené v potravinách, které denně konzumujeme, jsme vystaveni stresu, působí na nás chemikálie v drogerii, užíváme léky, častokrát dlouhodobě, no a samozřejmě nemůžeme vynechat ani užívání hormonální antikoncepce. Rovněž je třeba mít na mysli i fakt, že játra také stárnou spolu s naším organismem.
Doporučujeme postupovat podle instrukcí, které naleznete zde: https://www.vasbylinkar.cz/prubeh-ostropestrecove-kury/ a zde:https://www.vasbylinkar.cz/jak-uzivat-ostropestrec-mariansky/
Zkušenosti lidí, kterým ostropestřec pomohl říkají, že ostropestřec má nejefektivnější účinky jako drcený plod konzumován přímo. Více o tématu, proč funguje lépe drcený, jako olej, kapky, tinktury, tablety, nebo čaje se dozvíte v tomto článku: https://www.vasbylinkar.cz/caj-olej-tluceny-plod-jaky-ostropestrec-uzivat/
Snažíme se přinášet alternativu k tabletám a jiným průmyslově zpracovaným produktům, do kterých se při výrobě přidávají další látky. Drcený ostropestřec je 100% přírodní produkt, bylinka Silybum marianum, bez jakýchkoliv přidaných chemikálií, konzervantů a pod. Je třeba si uvědomit, že přeměna bylinky jako je ostropestřec na tablety, kapsle, nebo granule (ať mají jakýkoli název) určitě není naturální proces.
Toto je konkrétní složení nejmenovaného léku s obsahem silymarinu: “Pomocné látky: Monohydrát laktózy, mikrokrystalická celulóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sodná sůl kroskarmelosy, povidon 40, mastek, stearan hořečnatý, glyceridy, šelak, sacharóza, uhličitan vápenatý, arabská Klovatina, kukuřičný škrob, makrogol 6000, glycerol, polysorbát 80, montanglykolový vosk, oxid titaničitý. ”
Je to syntetický lék, kromě silymarinu obsahuje i mnoho dalších pomocných látek.
Každopádně je vhodné poradit se i s lékařem, v žádném případě nikoho nenavádíme, aby přerušil léčbu naordinovanou lékařem, který zná jeho zdravotní stav.
Informace o průběhu a trvání ostropestřcové kúry najdete v našem článku na toto téma: https://www.vasbylinkar.cz/prubeh-ostropestrecove-kury/, jako Ostropestřec užívat, zase zde: https://www.vasbylinkar.cz/jak-uzivat-ostropestrec-mariansky/.
Jeden 270g sáček Vám při doporučeném užívání vydrží přibližně 2 až 3 týdny, takže na kúru v délce 12 týdnů, tak jak ji popisujeme, je potřebných 5-6 balení. Právě proto máme v nabídce výhodné balení na celou kúru 5 + 1 zdarma, kde dostanete až 6ks v ceně pouze 5ks.
Náš Ostropestřec je vždy čerstvý a termín spotřeby je nastaven tak, abyste ho stihli zkonzumovat v rámci kúry i s časovou rezervou.
Kúru ostropestřcem je vhodné zopakovat podle individuálních potřeb i vícekrát ročně. Mezi kúrami se doporučuje udělat přestávku v délce 2 až 4 týdny.
Máme několik zákazníků, kteří potvrdili, ať už do mailů, komentářů k blogům, nebo do komentářů na našem Facebooku, že jim Ostropestřec od nás opravdu pomohl při projevech akné a ekzémech. Dokonce některým i při lupénce.
Pár reakcí najdete i zde: https://www.vasbylinkar.cz/jake-jsou-zkusenosti-realnych-lidi-s-ostropestrcem-marianskym/
Právě životospráva dokáže bohužel poškodit játra. Náš organismus je zatěžován ze všech stran a častokrát se tomu nelze vyhnout. Do našeho těla se dostávají různé škodlivé látky obsažené v potravinách, které denně konzumujeme, jsme vystaveni stresu, působí na nás chemikálie v drogerii, užíváme léky, častokrát dlouhodobě, no a samozřejmě nemůžeme vynechat ani užívání hormonální antikoncepce. Rovněž je třeba mít na mysli i fakt, že játra také stárnou spolu s naším organismem.
Ostropestřec není žádný “módní výstřelek”, je tu s námi již stovky let, znají ho naše babičky. Díky svým účinkům ho můžeme považovat za téměř zázračnou bylinku.
Podle pozitivních reakcí lidí vidíme, že ostropestřec jim opravdu pomáhá účinně zregenrovať játra a následně tak řeší i příčiny různých jiných onemocnění. Kúru ostropestřcem tedy rozhodně doporučujeme.
Ano, ostropestřec mariánský pozitivně účinkuje i při kožních problémech, které mívají svůj základ v nesprávné funkci jater. Několik zákazníků nám potvrdilo, že jim pomohl i při lupénce. Takové zkušenosti můžete najít například zde: https://www.vasbylinkar.cz/jake-jsou-zkusenosti-realnych-lidi-s-ostropestrcem-marianskym/ , nebo na našem Facebooku v komentářích k příspěvkům.
Ano, Ostropestřec mariánský spolu s patřičnou úpravou životosprávy pomáhá snižovat LDL cholesterol. O úpravě životosprávy najdete několik článků na našem blogu.
Ostropestřec mariánský se i podle mnoha zahraničních zdrojů doporučuje na chronickou pankreatitidu, jako prevence proti tvorbě žlučových kamenů, zlepšuje trávení a stimuluje tok žluči přes játra a žlučník. Určitě se však poraďte i se svým lékařem, který nejlépe zná specifika vašeho zdravotního stavu.
Jsou zdroje, které ho při tomto onemocnění doporučují. Ostropestřec však primárně pomáhá při onemocněních jater, regeneruje jaterní buňky a zároveň detoxikuje celý organismus.
V tomto případě by drcený Ostropestřec mohl dráždit stěny střev – za normálních okolností totiž dělají drobné částečky Ostropestřce i jemný peeling stěn střev, čímž očišťují povrch střev od usazenin a napomáhají vstřebávání účinných látek. V případě Crohnovy choroby by však mohlo dojít k podráždění dotčených částí střeva.
Proto v tomto případě doporučujeme výluh z Ostropestřce, a to následovně: denní dávku (4 čajové lžičky) vyluhujeme v 1 litru vlažné vody (její teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů, jinak by se poškodila účinná látka silymarin). Výluh po 1 hodině louhování scedíme a rozdělíme si na 4 dávky po 250ml, které vypijeme podle pokynů jako při užívání drceného plodu, čili alespoň 45 min. před a po užití nic nejíme. Je to z důvodu aby nebyl ostropestřec v žaludku smíchaný s jinou potravou a účinné látky se mohli co nejlépe vstřebat. Doporučujeme poradit se i s lékařem.
Renomované zahraniční zdroje uvádějí, že Ostropestřec mariánský pomáhá ke zlepšení glykemické kontroly u lidí s diabetem typu 2 (bez onemocnění jater). Toto nám v rámci zpětné vazby potvrdilo i několik našich klientů. Určitě zkuste i “googlit”, na internetu jsou dostupné mnohé články na téma využití Ostropestřce mariánského v boji s cukrovkou 🙂
Nedrcený Ostropestřec mariánský v nabídce nemáme, protože drtit jej v domácích podmínkách je složité, hned z několika důvodů:
– Ostropestřec nesmí přijít při drcení do kontaktu s kovem (hmoždíř, mlýnek na kávu, koření; nepřicházejí v úvahu …), speciální drtičku má doma málokdo
– Špatně podrcen (na příliš velké, nebo příliš malé částečky) není vhodný z hlediska vstřebání účinné látky, která se nachází ve slupce, při nesprávné velikosti částic se silymarin nevstřebá dokonale
– Nesmí tam vzniknout teplota 40 ° C a více (což při použití domácích mlýnků vznikne určitě)
– Časové hledisko – v dnešní době si jen málokdo může dovolit drtit si ostropestřec 4x denně (např. v práci je to nepředstavitelné)
– Drtit semena Ostropestřce v ústech kousáním není vhodné, protože hrozí nevratné poškození zubní skloviny
– Odkud sehnat opravdu účinný Ostropestřec, protoze (cituji z nasich stránek): “Silymarin se tvoří v ostropestřec průběžně, ale zejména v druhé polovině září až říjnu, ideálně při teplotách kolem 25 ° C, což je v našich zeměpisných šířkách těžko dosažitelné.” Levný Ostropestřec, který je u nás možné koupit, je z domácí produkce a povětšinou je určen spíše pro lisování se studena (výroba oleje s nízkým obsahem silymarinu) nebo jako potrava pro zvířata, protože má nízký obsah silymarinu.
– Ostropestřec můžete najít na trhu i v podobě čaje, který se připravuje většinou z jiných částí bylinky jako je plod. Jsou to: stonek, listy, případně kořen, ve kterých ale není účinná látka silymarin resp. je jí tam jen minimum. Čaj je tedy z hlediska obsahu účinné látky téměř bezcenný (dozvíte se o tom v tomto článku: https://www.vasbylinkar.cz/caj-olej-tluceny-plod-jaky-ostropestrec-uzivat/) Při přípravě čaje však vzniká teplota více než 40 °C a ničí se účinná látka Ostropestřce silymarin.
Často se pak stává, že se nám ozývají lidé s tím, že jim “ostropestřec nepomohl” s jejich zdravotním problémem. Vždy se však dopracujeme k vysvětlení, proč tomu tak bylo: užívali ostropestřec v nesprávné formě (ne drcený plod, resp. ne kvalitní ostropestřec s vysokým obsahem silymarinu) a nesprávným způsobem (tedy ne tak jako doporučujeme ZDE).
Veškeré informace o tom jak ostropestřec správně užívat najdete na našich stránkách: vše o užívání, průběh ostropestřcové kúry. Musí se však jednat o účinný tlučený plod ostropestřce mariánského, jaký nabízíme v našem obchodě.
Taková konzumace není vhodná jednak z dlouhodobého hlediska, protože si můžetenenávratne poškodit chrup a stejně je takové užívání značně nepohodlné.
Druhý, mnohem důležitější důvod, je fakt, že účinná látka silymarin se nachází právě ve slupce ostropestřce a tuto slupku nelze v ústech podrtit tak, aby se z ní silymarin uvolnil v dostatečném množství. Takže takové užívání nebude velmi efektivní.
Právě proto je v naší nabídce Ostropestřec již podrcen a připraven k užití: https://www.vasbylinkar.cz/obchod/
Ideální je Ostropestřec užívat tak, jak doporučujeme zde: https://www.vasbylinkar.sk/ jako-uzivat-ostropestřec-mariánský/ – když se užívá nalačno, je jeho vstřebání v žaludku nejefektivnější, protože není smíšený s jinou potravou.
Připadne zkuste Ostropestřec pouze vložit do úst, nepřežvykovat ho a zapít vodou. Je možné užívat jej i s potravinami (s výjimkou těch, které vzpomínáme v doporučení pro užívání), ale účinek už nebude tak intenzivní, jako když se užívá nalačno. Každopádně účinek se dostaví i tak, ale později a méně intenzivní.
Pokud se histamin dostane přes stěnu střeva, směřuje do jater. Játra je orgán, ve kterém se nacházejí enzymy, specificky štěpící histamin. To je důvod, proč se při intoleranci na histamin Ostropestřec doporučuje, stejně jako listy artyčoky, nebo wasabi – kvůli podpoře funkce jater. Určitě se ale poraďte i se svým lékařem, který nejlépe zná specifika vašeho zdravotního stavu.
Pro lidi s vážnými trávicími problémy, případně problémy s zdráždením žlučníku, nebo těsně po operaci žlučníku, doporučujeme udělat si z drceného ostropestřce mariánského výluh, a to následovně: denní dávku (4 čajové lžičky) vyluhujeme v 1 litru vlažné vody (její teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů, jinak by se poškodila účinná látka silymarin). Výluh po 1 hodině louhování scedíme a rozdělíme si na 4 dávky po 250ml, které vypijeme podle pokynů jako při užívání drceného plodu, čili alespoň 45 min. před a po užití nic nejíme. Je to z důvodu aby nebyl ostropestřec v žaludku smíchaný s jinou potravou a účinné látky se mohli co nejlépe vstřebat.
Ostropestřec se doporučuje pro děti od 5 let (některé zdroje jej doporučují již od 3 let), doporučujeme to však konzultovat s lékařem a pečlivě si přečíst instrukce k užívání a dávkování zde: https://www.vasbylinkar.cz/jak-uzivat-ostropestrec-mariansky/.
Pro děti platí poloviční dávkování, tedy 4x denně polovina čajové lžičky (ne kopcem).
Ostropestřec se během těhotenství a kojení nedoporučuje. Během těhotenství, kdy se vyvíjí plod, si nemůžete dopřát i jiné věci, které byste za normálních okolností konzumovat mohli. Těhotenství i kojení si prostě vyžaduje speciální stravovací režim.
Jsou však i zdroje, které uvádějí, že Ostropestřec se během těhotenství a kojení užívat může, ale stejně jako u jiných bylinkách platí, že ho třeba konzumovat “s mírou”. Zároveň existují i zdroje, které ho naopak doporučují: http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=60
Protože každý člověk je jiný, doporučujeme poradit se se svým lékařem, který nejlépe zná specifika zdravotního stavu svých pacientů a pacientek.
Na to, že Ostropestřec může zvyšovat krevní tlak upozorňujeme i na našich stránkách zde: https://www.vasbylinkar.cz/jak-uzivat-ostropestrec-mariansky/
Máme však i zákazníky, kteří mají zvýšený tlak a Petrec přesto opatrně, v malých dávkách a postupně užívají, přičemž si sledují, jak na to jejich tělo reaguje. V takovém případě se doporučuje začít s užíváním večer, kdy je tělo v klidu a pozorovat jak na to tělo bude reagovat. Následně projdeme postupně na plnou dávku (začíná se jednou lžičkou večer, každých 10 dní přidáme další lžičku, až se dostaneme na plnou dávku).
Na druhou stranu nám více zákazníků oznámilo, že konkrétně jim Ostropestřec tlak nezvedá a dokonce máme i zákazníky, kterým Ostropestřec tlak dokonce snížil (postupně, protože se odstranila příčina vysokého tlaku i vlivem užívání Ostropestřce).
Máme také zákazníky, kterým po konzultaci lékař upravil dávkování léků na tlak během kúry a ostropestřec mohli užívat bez problémů.
Je to individuální, ale je třeba být opatrný. Případně je vhodné poradit se i se svým lékařem.
Vypadají podobně, ale nepleťme si obyčejný bodlák, který roste všude a neobsahuje účinnou látku silymarin (https://cs.wikipedia.org/wiki/Bodl%C3%A1k) a Ostropestřec mariánský (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostropest%C5%99ec_mari%C3%A1nsk%C3%BD), který účinně a přírodní cestou regeneruje jaterní buňky díky obsahu silymarinu.
Pokud užíváte některé z následujících léků, měli byste se o užívání Ostropestřce mariánského poradit s lékařem.
Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapie Fenytoin (Dilantin) – záchvaty Halotan – léky používané při celkové anestézii Antipsychotika – zahrnuje butyrofenony (například haloperidol) a fenothiaziny (např. chlorpromazin, flufenazin, a promethazin), dogmatil atd. (Antipsychotika jsou látky, které mají při dlouhodobém podávání schopnost potlačovat psychotické symptomy u schizofrenie, schizoafektivních psychóz a manické fáze maniodepresivní psychózy.
S následujícím typem léků může Ostropestřec mariánský interferovat. Tyto léky i Ostropestřec jsou totiž členěny podle stejných jaterních enzymů:
Antiagregační a antikoagulační léky (léky na ředění krve) – včetně klopidogrel (Plavix) a warfarin (Coumadin) Antianxieční léky – včetně alprazolamu (Xanax), diazepam (Valium) a lorazepam (Ativan) Léky na vysoký cholesterol – včetně statinů, jako je lovastatin (Altocor, Mevacor) Léky na alergie – například fexofenadin (Allegra) Některé léky na rakovinu
Doporučujeme proto poradit se o užívání Ostropestřce mariánského s lékařem.
Náš Ostropestřec si můžete zamíchat do džusu, smoothie, jogurtu nebo zakysaných mléčných výrobků (kefír, acidofilní mléko apod.). Jogurt, džus nebo kefír jsou lehce stravitelné a na efektivitu uvolňování účinné látky z plodu Ostropestřce nemají zásadní vliv.
A co odstup 45 minut?
Drcený Ostropestřec se doporučuje konzumovat cca 45 minut před jídlem nebo cca 45 minut po jídle. Cílem tohoto časového odstupu je, aby Ostropestřec nebyl v žaludku smíchaný s jinou potravou, a aby se z něj mohli efektivně uvolnit prospěšné látky.
Mléko vs. jogurt
Nedoporučuje se pít mléko bezprostředně po konzumaci Ostropestřce, protože mléko je těžko stravitelné. Mezi mlékem a zakysanými produkty je rozdíl, příprava mléka a jogurtu je odlišná. Zakysané mléčné výrobky jako jogurt, nebo kefír jsou v pořádku. V jogurtu, kyselém mléce, kefíru atd. je mléko fermentované a velmi dobře snášeno- pak přispívá ke zlepšení střevní mikroflóry. Rostlinné mléko je taky v pořádku.
Vše o správném užívání a dávkování – pokud se jedná o náš produkt, drcený Ostropestřec mariánský (https://www.vasbylinkar.cz/obchod), ověřený zákazníky – se dozvíte zde: https://www.vasbylinkar.cz/jak-uzivat-ostropestrec…/