Jarní očistu většina z nás vnímá jako nutnost nebo vítanou změnu po dlouhé zimě a temnějším období bez slunce. Všude kolem nás se to zelená a začíná vonět jarem a detoxikaci bereme jako příval nové energie, odevzdání starého a přijetí nového. Bereme to jako přípravu na nový rok.
Proč se ale stejně tak nepřipravit i na podzim a zimu? Čeká nás téměř půlroční období bez čerstvé zeleniny a ovoce, zelených listů a slunečních paprsků. A přesto je podzimní detoxikace, na rozdíl od té jarní, dost opomíjená. Přitom zbytečně. A řekla bych, že i neuváženě. Na co jiného bychom měli tělo více připravit, než na toto dlouhé období?
Podzimní detoxikace naše těla může zabalit do pomyslné hřejivé deky na dlouhé chladné měsíce
Může nás prohřát zevnitř, odkyselit a zbavit toxinů, které zatěžují naše vnitřní orgány a celý systém. V našem zeměpisném pásmu se potřebujeme na zimu připravit lépe, než v jiných krajinách. Kvalitní stravou v létě, pobytem na čerstvém vzduchu, slunečním svitem a stejně tak pohybem. Zima nás totiž zahleňuje, vysušuje kůži a zpomaluje náš metabolismus. Naopak detoxikace metabolismus zrychlí, pročistí, povzbudí a zharmonizuje. Dostane nás do lepší nálady a tím i lépe překonáme půlroční nedostatek hřejivého světla.
Příroda se na podzim pomalu chystá na odpočinek, zvířata si střádají jídlo na zimu, obalují se tukem a některé časem uléhají i k zimnímu spánku. A stejně tak my bychom měli více vnímat a pozorovat přírodu a aplikovat její nápovědy i na sebe. Zachumlat se do teplých dek a šál, popíjet zahřívací zázvorové čaje a celkově naši energii zklidnit.
Naše společnost je ale zaměřená na výkon a často potřebujeme fungovat na plné obrátky i v zimě. Pracovat, být aktivní, sportovat. K tomu všemu ale potřebujeme být zdraví. Tak jak si s tím poradit?
Podle čínské medicíny je podzim obdobím, kterému vládne prvek kovu a s ním související orgány – plic a tlustého střeva. A protože tyto orgány souvisí i s kůží, pokožka se nám více vysušuje, zhoršují se ekzémy a pokud nezklidníme své aktivity a nezpomalíme, přidávají se i různá respirační onemocnění.
Ptáte se, co tedy pro sebe můžete udělat? Detoxikujte. Detoxikujte přírodou.
Ostropestřec mariánský je známý tím, že pomáhá zlepšit funkci jater. Ale je toho mnohem víc, s čím vám může pomoci. Už ve staré Antice se ostropestřec používal jako lék na různé choroby, od hadího uštknutí, až po léčení celé dutiny břišní nebo depresí. Je to rostlina, která se po všech směrech stará o naše játra a játra nás zase učí zbavit se jedovatosti, odpouštět druhým a učit se pokoře. Pomáhají nám přeměňovat zlost a učit nás lásce a harmonii. Díky léčení jater pak získáváme nový příval energie, tak potřebný pro období podzimu a zimy. Játra nás celý život chrání. Filtrují alkohol, toxiny i syntetické látky z léků, barviva i konzervanty. A my jim tu péči můžeme vrátit prevencí. Ostropestřec mariánský nám v tom je skvělým partnerem. Řeší migrény i bolesti hlavy, upravuje alergie a kožní potíže. Pomáhá při hemeroidech i žaludečních kolikách, upravuje krevní tlak a léčí deprese i psychickou nerovnováhu. Je zkrátka dobrým pomocníkem, když potřebujeme pomocnou ruku, která nás podrží i v těžkých chvílích.
Květ ostropestřce vypadá jako Kristova koruna, ale tu opravdu nosit nemusíme. Nemusíme trpět zlostí, ani depresemi, nedostatkem imunity a respiračními chorobami. Můžeme se naopak naučit předcházet všem nemocem a hledat si správné cesty, které nás dovedou k harmonii. Sáhněte po teplé stravě, doplňte vitamíny a minerály, snídejte teplé kaše a k tomu si dejte jablka a hrušky, které rostou v našich krajích. A detoxikujte organismus.
Jen zároveň nezapomeňte na to, že detoxikace potřebuje čas. Nespěchejte na ni a nespěchejte ani na sebe a své tělo. Detoxikace totiž může zpočátku vyvolávat únavu, protože tělo se zbavuje nežádoucích toxinů. Přibrzděte proto nebo rovnou silně zmáčkněte brzdu, přitáhněte opratě svého rychlého spřežení a odpočívejte. Uvidíte sami, že se vám to zpomalení začne velmi brzy zamlouvat.
Jak tedy na detoxikaci s Ostropestrcem? Jak jej užívat?
Jak přesně detoxikace a regenerace jater díky ostropestrci probíhá, si můžete přečíst ZDE.
Tip: Tento článek je prvním z exkluzivní série tří článků, které pro nás připravila Lenny Trčková. Sledujte nás, další díl zveřejníme již brzy!