Stres. I kdybychom jistě rádi, v dnešní uspěchané době se mu prostě nevyhneme. Všichni víme, jak nám dlouhodobý stres narušuje spánek či trávení a způsobuje bolest hlavy. Ale napadlo by vás, že kvůli němu trpí i játra?
Dlouhodobý stres je samozřejmě komplexnější problém než jen zmíněné potíže. Pro lidský organismus představuje neúměrnou zátěž. A negativně se podepisuje rovněž na naší psychice. Když k tomu přidáme nejistotu, kterou v mnohých vyvolává současná situace, nepříjemné počasí, každodenní shon v práci nebo kolotoč péče o domácnost a rodinu, není divu, že tolik lidí padá únavou, zažívá pocity vyhoření, a někteří dokonce končí s vyčerpáním organismu – právě v důsledku stresu.
Jak nám škodí stres
Jak konkrétně nám dává tělo najevo, že míra stresu v našem životě přesáhla únosnou mez? Mezi varovné signály patří především:
- problémy se spánkem,
- snížená produktivita v práci a při učení,
- potíže soustředit se i na jednoduché úkony,
- problémy s pamětí,
- nevysvětlitelné výkyvy nálad,
- silná únava a nedostatek energie,
- oslabený imunitní systém,
- problémy s trávením (nafouklé břicho, zácpa, průjem),
- přibývání na váze.
Játra v ohrožení kvůli stresu
Přemýšlíte, jak to všechno souvisí s játry? Na játra se v souvislosti se stresem příliš často nemyslí. A přitom jim především ten dlouhodobý škodí v mnoha případech více než například alkohol. Důvodů je hned několik:
- hormon stresu kortizol (a další) negativně ovlivňuje metabolismus, játra jsou přetížená a nezvládají odbourávat všechny toxiny, které se v nich hromadí,
- v důsledku nevyspání i stresu saháme po vysoce kalorických pokrmech, především bohatých na sacharidy a tuky,
- stres se mnozí z nás snaží řešit alkoholem,
- řada lidí ve stresu kvůli nedostatku energie rezignuje na pohybové aktivity.
Když osvědčené postupy nepomáhají
Všichni samozřejmě víme, že se stresem bychom měli bojovat například vhodnou relaxací či pobytem v přírodě. Mezi další vhodné aktivity, které odborníci doporučují, patří například jóga, poslech hudby, četba oblíbené knihy, ale také sledování komediálních seriálů či vtipných videí na YouTube (velký úspěch měla podle jednoho z průzkumů především humorná videa se zvířaty).
Naučit se zvládat stres je velmi důležité, nicméně to nestačí. Naše tělo se totiž často potýká se škodami, které stres již napáchal. Pak je potřeba sáhnout po účinnějších zbraních, než je relaxace.
V hlavní roli ostropestřec mariánský
Játra patří k orgánům, která jsou stresem – ať už přímo nebo nepřímo – významně ohrožena. A protože se jedná o životně důležitý orgán, měli bychom se na něj zaměřit při snaze zmírnit negativní dopady stresu na naše tělo. Ostatně pokud „postavíte do latě“ játra, zajistíte si bezchybné fungování řady dalších procesů v organismu a tím dojde k celkovému ozdravení. Jenže jak na to?
Játra si zaslouží pravidelný detox. A v období plném stresu to platí dvojnásob. Nemá smysl na nic čekat – čím dříve se do ozdravné kúry pustíte, tím lépe! Nemusíte se bát, že byste museli od základů „překopat“ svůj život. Detox jater je jednoduchý a nijak vás nebude omezovat. Jeho podmínkou je ale jedna důležitá bylinka – ostropestřec mariánský.
Účinky ostropestrce na naše játra
Čím je tento bodlák tak výjimečný? Obsahuje soubor velmi silných antioxidantů označovaných souhrnně jako silymarin. A právě u něho byla prokázána schopnost regenerovat a detoxikovat játra. Co můžete čekat, pokud se do ostropestrcové kúry pustíte? Především:
- detoxikaci jater a obnovu jejich funkcí,
- zrychlení metabolismu (a v konečném důsledku i úbytek kilogramů),
- posílení imunity,
- pravidelné a bezproblémové trávení,
- dostatek energie na celý den,
- zlepšení spánku,
- lepší soustředění a schopnost učit se,
- fyzickou i psychickou pohodu.
Kromě toho ostropestřec pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi nebo zdraví srdce (tím, že se podílí na snížení hladiny škodlivého cholesterolu). Více se dozvíte v článku Ostropestřec mariánský a jeho účinky.
Než se pustíte do detoxu
O téměř zázračných účincích ostropestrce mariánského na lidský organismus – a především játra – není pochyb. Jenže jak ho užívat, abyste z něho získali opravdu maximum?
Zcela nejúčinnější je užívat drcený plod ostropestrce mariánského (o tom, proč je tato forma lepší než například olej nebo čaj, si přečtěte v článku Jaký ostropestřec užívat). Vždy si vybírejte pouze kvalitního výrobce, u kterého máte jistotu, že ostropestřec zpracovává šetrným způsobem, při němž nedochází ke ztrátě cenných antioxidantů.
Jak na kúru s ostropestrcem
Ostropestrcová kúra je velmi snadná. Trvá 12 týdnů, po kterých budete 4krát denně užívat 1 lžičku drceného plodu (případně 2krát denně 2 lžičky), a to buď 45 minut před jídlem, nebo po něm. Prvních 10 dní je dobré denní dávku zdvojnásobit. Ostropestřec si můžete také zamíchat do džusu, smoothie, jogurtu nebo zakysaných výrobků (kefír, acidofilní mléko apod.). Ostropestřec je chuťově neutrální, takže se nemusíte bát, že by vám nechutnal. Další rady najdete v článku Jak užívat ostropestřec mariánský.
Během kúry dbejte na dostatečný příjem tekutin (vynechte alkohol) a do jídelníčku zařaďte lehké pokrmy, dostatek ovoce a zeleniny. Zpestřit jej můžete i některou ze 13 potravin, které pomáhají regenerovat játra. Vyhněte se těžkým nebo smaženým jídlům.
Účinky ostropestrce na játra – a tím i na celý organismus – pocítíte již v prvních týdnech. Zlepší se vám trávení, budete mít více energie… Jak vypadá působení ostropestrce týden po týdnu, se dozvíte v článku Průběh ostropestrcové kúry.
Není na co čekat
Říkáte si po přečtení řádků výše, že by se vám a vašim játrům ostropestrcová kúra rozhodně hodila? Pak není na co čekat. Máme pro vás kvalitní drcený ostropestřec v praktických, znovu uzavíratelných sáčcích, které plody udrží čerstvé, aniž by došlo ke ztrátě živin.
Využijte výhodné balíčky pro dva (10+2 zdarma) nebo pro celou rodinu (20+5 zdarma), případně balíček 5+1 zdarma! Díky množstevním slevám a dopravě zdarma získáte ostropestřec mariánský za výhodné ceny.
Mimochodem, náš ostropestřec mariánský je také skvělým dárkem, kterým můžete darovat svým blízkým to nejcennější. Zdraví. Vždyť kdo by nechtěl posílit svůj imunitní systém, zlepšit stav své pleti nebo mít více životní energie?